دیتیلینگ خودرو بیابانی

دیتیلینگ خودرو به مجموعه فعالیت هایی که شامل ، نظافت موشکافانه و پولیش کردن تمامی اجزای بیرونی و درونی خودرو گفته می شود.

البته این کار بوسیله مواد و تجهیزاتی که در شرایط معمولی توسط مراکز نظافتی مورد استفاده قرار نمی گیرد را دیتیلینگ خودرو می گویند .

دیتیلینگ خودرو شامل نقاشی خودرو و ترمیم قطعات بدنه نمی شود ، اما گاهی اوقات ترمیم های سطحی مانند شن خوردگی های ریز و یا سمباده زنی را برای زیبا سازی ظاهر خودرو انجام می دهند .

هدف از انجام دیتیلینگ ، بازیابی و ترمیم رنگ خودرو می باشد و در طی این فرایند ، خط و خش های سطحی و دایره ای شکل روی بدنه ، که بر اثر گذشت زمان بوجود آمده است و به کیلر خودرو یک ظاهر نامناسب داده است از بین می رود .

 

مراحل انجام دیتیلینگ خودرو

شستشوی قسمت بیرونی

در ابتدا و قبل از شروع این فعالیت ، قسمت بیرونی خودرو توسط تجهیزات مخصوصی کاملا” شسته و تمیز می شوند ، در نتیجه تمام آلودگی و کثیفی ها از سطح خودرو پاک می شود ، سپس با استفاده از یک برس نرم که مخصوص دیتیلینگ می باشد قسمت هایی مانند پنجره، پلاستیک دور شیشه ها، آرم و نوشته های روی بدنه کاملا” تمیز می شوند .

توجه نمایید که قبل از انجام شستشوی بدنه ، چرخها و زیر گلگیر خودرو که از آلوده ترین نقاط می باشند ، باید شسته شوند لذا برای از بین بردن دوده های ناشی از لنت ترمز بر روی چرخ ها ، زیر گلگیر، کالیپر ترمز و اطراف پیچ و مهره ها باید از ابزار و مواد مخصوص استفاده کرد.

بعد از شسته شدن گلگیر و چرخ ها ، نوبت به شستشوی بدنه می رسد که باید برای انجام آن از واش میت ها به جای اسفنج و از دستمال نرم مایکروفایبر به جای دستمال های جیر استفاده کرد به این صورت که هم زمان از دو سطل به جهت آسیب نرسیدن شن ریزه ها به بدنه استفاده می شود .

مراحل کامل شستشوی زیر گلگیرها، چرخ ها و بدنه ، باتوجه به وضعیت خودرو ، 2 الی 4 ساعت به طول می انجامد .

خمیر زدن

 بعد از انجام مراحل شستشو، سطح بدنه و کیلر خودرو ، توسط خمیر کِلِی و روان کننده تمیز می شود و کثیفی هایی که در شستشوی معمولی از بین نرفته اند ، توسط خمیر کِلِی از بین می رود. این مرحله قبل از انجام پولیش کاری یک مرحله مهم می باشد زیرا عدم انجام این کار نتیجه ایده آلی برای شما نخواهد داشت.

پولیش کاری

بعد از اینکع سطح بدنه بطور کامل تمیز شد نوبت به پولیش کاری می رسد تا در اثر انجام این فعالیت ، خط و خش های سطحی، خط و خش های دایره ای شکل، کدری، اکسیداسیون و دیگر نقص های سطح خودرو از بین برود. این کار اغلب توسط دستگاه روتاری و یا دوال اکشن انجام می شود و در نتیجه سبب می شود مواد پولیش به خوبی بر روی سطح اجرا شوند و در نهایت نتیجه بهتری حاصل شود ، شما می توانید با انتخاب مواد مناسب ، انرژی بسیار و صرف دقت بالا ، این کار را با دست هم انجام دهید.

محافظت سطح

پس از پایان مرحله احیای رنگ و از بین بردن ناملایمات سطح بدنه خودرو، سطح باید مورد محافظت قرار گیرد ، گاهی اوقات بعضی از دیتیلرها قبل از زدن واکس از موادی استفاده می کنند که سطح را برای جذب واکس آماده می کند . جهت واکس زدن  بهتر است از واکس های با کیفیت طبیعی کارنوبا و یا واکس های سنتتیک پلیمری استفاده شود که سختی بالایی دارند و جلایی فوق العاده به سطح می بخشند . در این مرحله معمولا” چندین لایه واکس پلیمری جهت پایداری بیشتر انجام می شود .

پس از اینکه سطح بدنه پولیش کاری و توسط واکس محافظت شد ، نوبت به دیگر اجزای بیرونی مانند شیشه ها، قسمت های فلزی، کرومی و پلاستیکی می شود و این قسمت ها هم پولیش می شوند و جلا پیدا می کنند . زمانی که چرخ ها و کالیپر ترمز توسط واکس پولیش می شوند از نظر درخشندگی تفاوت زیادی با شستشوی نرمال بدست می آورند .

دیتیلینگ موتور

موتور خودرو هم جزو قسمت هایی است که در پروسه دیتیلینگ توسط فرچه ها، شوینده ها، پولیش ها و واکس ها دیتیل می شود . گاهی افراد ترجیح می دهند دیتیلینگ موتور در ابتدای این پروسه انجام گیرد .

دیتیلینگ قسمت درونی

این فعالیت شامل وکیوم کردن موکت و تمیز کردن عمیق توسط شامپو می باشد تا تمامی آلودگی ها را برطرف نماید ، در طی این پروسه سقف خودرو تمیز می شود، چرم به خوبی مالش داده می شود تا تمامی ذرات ریز از آن پاک شود و سپس توسط مواد مخصوص از آن محافظت می شود .اجزای پلاستیکی با استفاده از مواد مخصوص تمیز و از نور خورشید محافظت می شوند، سپس شیشه های داخلی تمیز می شوند تا یک دید شفاف و عاری از هرگونه لک را بوجود آورد.

دیتیلینگ داخلی خودرو یک پروسه پیچیده و زمان بر می باشد زیرا دیتیلر با کوچک ترین اجزا، دریچه ها و دکمه ها سروکار دارد و از ابزار متفاوتی مانند کفشوی، برس ها و دستمال های مایکروفایبر استفاده می نماید تا سخت ترین آلودگی ها را از سخت ترین مناطق از بین ببرد.

مرحله پایانی

 زمانی که پروسه فول دیتیل به اتمام رسید برای رسیدگی های بعدی دیگر نیاز به آنچنان دقتی که در فول دیتیل صرف می شود نیست و با یک رسیدگی جزئی ، خودرو فول دیتیل به نظر می رسد درنتیجه یتیلینگ خودرو باعث ایجاد ارزش مضاعف برای خودرو می شود.

 

کلام آخر

مجموعه تعمیرگاهی بیابانی با در اختیار داشتن به روزترین و جدیدترین امکانات و همچنین با همکاری کادری مجرب ، آماده ارائه کاملترین و مناسبترین خدمات دیتیلینگ خودرو به شما راننده گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *